Incident in de bestralingsinstallatie van Sterigenics
Op de site van Sterigenics te Fleurus, worden Co-60 bronnen gebruikt in verschillende bestralingsinstallaties voor de sterilisatie van voedsel en medische uitrustingen.
De Co-60 bronnen bevinden zich in een afgesloten cel met dikke betonnen muren die dienst doen als afscherming tegen de straling als de installatie in werking is.
Als de installatie niet in werking is, worden de bronnen bewaard in een met water gevuld bekken. Een beveiligd hydraulisch systeem laat toe om de bronnen uit dit bekken te halen om de voorwerpen die in de cel geplaatst zijn, te bestralen. Specifieke uitbatingsprocedures alsook verscheidene veiligheidsinterlocks zijn aanwezig om de bestraling in alle veiligheid op te starten.
Tijdens het laden/ontladen van de cel op 7 mei, meldde een technicus aan de operator dat hij de cel binnenging om enkele afmetingen op te meten. Toen de operator klaar was met het laden van de cel, initieerde hij de opstartsequentie van de bestraling zonder de afwezigheid van personen in de cel te verifiëren. De technicus heeft hierop onmiddellijk één van de noodstoppen geactiveerd die in de cel aanwezig zijn. Deze noodstop onderbreekt onmiddellijk de opstartsequentie en stopt de hele installatie.
Het incident werd op 11 mei aan de general manager van Sterigenics gemeld die Bel-V, het filiaal van het FANC, hiervan op de hoogte bracht. Het FANC heeft onmiddellijk een nucleair inspecteur en een expert van zijn filiaal Bel-V naar Sterigenics gestuurd om alle oorzaken van dit incident te onderzoeken.
Inmiddels werden onmiddellijke maatregelen genomen. Zo is het nu verboden om op welke wijze dan ook te interfereren in het routineproces van de bestraling van producten.
Dit incident werd als niveau 2 op de INES-schaal ingedeeld. Er was geen enkel radiologisch gevolg, noch voor het personeel van Sterigenics, noch voor het leefmilieu.
14 Mei 2009



